Jak si doma vymalovat svépomocí s výsledkem hodným profíka?

- Reklama -zeny
- Reklama -i60

Počasí malování doslova přeje. Pokud vám rozpočet neumožňuje zavolat profi řemeslníky, můžete se do výmalby pustit bez jejich pomoci. K tomu, abyste byli na svou šikovnost náležitě hrdí, stačí dodržet několik základních pravidel.

Výběr barvy – otázka vkusu

Radu ohledně ideálního odstínu nečekejte. Volba jde ruku v ruce s estetickým cítěním a osobním vkusem, což jsou ryze individuální záležitosti. Dalším faktorem jsou trendy, které se neustále mění. Nicméně chybějící inspiraci můžete nasbírat třeba na Pinterestu. A každý zkušený malíř ví, že v menších prostorách působí mnohem lépe světlejší tóny.

Co je naopak pevně dané, je výběr typu nátěrové hmoty – musí odpovídat podkladovému materiálu. Když se zeptáte kvalifikovaného prodejce, určitě vám ochotně doporučí vhodné balení.

Praktické omyvatelné nátěry

Máte strach, že vymalujete a zanedlouho budou vaše stěny opět jako po výbuchu? V namáhaných prostorách (kuchyně, dětský pokoj…) lze následky častých nehod jednoduše a rychle opravit pomocí hadru, vody a saponátu. Podmínkou je výmalba omyvatelnou barvou.

Správné množství barvy a pomůcky

Kolik balení budete při výmalbě potřebovat, záleží na velikosti plochy a vydatnosti barvy. Informace najdete na balení.

Téměř jistě budete muset vymalovat ve dvou vrstvách. Pouze v případě malování podobným odstínem může k překrytí původního nátěru stačit jediná vrstva.

Malíři České Budějovice z řemeslnického cechu Ekomplex podotýkají, že výsledek práce úzce souvisí s kvalitou malířských potřeb – tedy především štětky a válečku. Typ válečku volte podle druhu barvy a hrubosti stěn. Opět se neváhejte zeptat prodejce, který by vám měl na základě popisu poradit.

Musí se původní nátěr vždy seškrábat?

Škrábání patří k nejvíce proklínaným fázím malování, ale naštěstí ho nemusíte podstoupit vždy. Moderní nátěrové hmoty přejí nanášení více vrstev bez nutnosti jejich odstranění. Rozhodující je ovšem skutečný stav stěny. Bezpečně ho poznáte pomocí válečku – nemočte ho a několikrát jím přejeďte po stěně. Bude-li se na něj starý nátěr lepit, chopte se škrabky.

- Reklama -i60

Rady a Návody

- Reklama -pr clanky

Redakční výběr

- Komerční sdělení -ekonom