Co je šedá voda a jak ji lze využít v běžné domácnosti?

- Reklama -zeny
- Reklama -i60

Možná jste se s pojmem „šedá voda“ doposud nesetkali, téměř jistě jí ale v rámci běžných činností produkujete. A pokud vám záleží na životním prostředí, jakožto i na každé koruně, která projde vaší peněženkou, měli byste se blíže seznámit s možnostmi jejího dalšího využití. Recyklace šedé vody přinese užitek vám i ostatním.

Odkud se šedá voda bere?

Kromě pitné vody z koutku se objevují i další druhy. V rámci základního dělení jde o vodu hnědou, černou a žlutou (obsahují fekálie a moč), ale také o vodu šedou bez obsahu fekálií a moči. V zásadě se jedná o vodu, která projde sprchou, umyvadlem, pračkou či myčkou na nádobí. Dříve byla do dané skupiny zahrnuta také odpadní voda z kuchyně, dnes se však do ní kvůli obsahu většího množství olejů, tuků a dalších hůře odstranitelných látek nezařazuje.

Proč je vhodné šedou vodu recyklovat?

Když se šedá voda přečistí a zbaví nečistot, může se opětovně použít. Její využití je přitom poměrně pestré – od splachování toalety až po praní prádla či akumulaci ve venkovní nádrži pro následnou zálivku zahrady. V konečném součtu lze recyklací snížit spotřebu pitné vody až o 40 % a ročně tak ušetřit tisíce korun.

Denní množství šedé vody, kterou produkuje běžná domácnost, se pohybuje mezi 120-150 litry. Recyklovat lze přibližně 50-70 %.

K přečištění šedé vody se používají speciální čistírny šedých vod (pozor – jedná se o jiné zařízení než je běžná domácí ČOV). Zařízení funguje na bázi aerobních biologických procesů a bývá doplněno i o membránu, která z vody odstraní viry a bakterie. Jakmile se šedá voda pročistí, stane se z ní tzv. bílá voda. Kvalitou je srovnatelná s dešťovkou, což ji staví na úroveň užitkové vody.

- Reklama -i60

Rady a Návody

- Reklama -pr clanky

Redakční výběr

- Komerční sdělení -ekonom