Jak a proč pečovat o svoji uvěrovou historii?

- Reklama -zeny
- Reklama -i60

Jakékoliv zacházení s penězi bychom neměli brát na lehkou váhu, a jejich půjčování už vůbec ne. Již při zřizování úvěru má na úspěch vašeho snažení vliv mnoho faktorů. Jedním z nich, a to zásadně důležitým, je vaše úvěrová historie. Na co si dát pozor, abyste ji měli co nejlepší?

O co se jedná?

Vaše úvěrová historie se odvíjí od vaší schopnosti splácet vaše závazky v minulosti. Může se jednat o přečerpání kontokorentu, placení účtů za telefon či splácení vašeho dřívějšího úvěru. Pokud jste měli s něčím podobným v minulosti problémy, může to značně negativně ovlivnit vaše možnosti v přítomnosti.

Každá bankovní i nebankovní společnost chce mít jistotu, že se jim jejich zapůjčené peníze vrátí. Pokud jste měli v minulosti problémy se splácením, může se společnost rozhodnout poskytnout vám v lepším případě pouze malý úvěr, v tom horším vás odmítnout úplně.

Jak lze úvěrovou historii ovlivnit?

Jak plyne čas, mění se i vaše finanční možnosti. V případě, že jste měli nějaké drobné problémy před několika lety, pak to nabídky a možnosti, které budou banky ochotné vám poskytnout, nijak neovlivní. Pokud ale jsou vaše problémy velké či vznikly v nedávné době, banky již tak shovívavé nebudou. Všechny vaše kroky, ať už pozitivní či negativní, zaznamenávají takzvané úvěrové registry.

Svou úvěrovou historii si lze v registru vylepšit zodpovědným přístupem k momentálním závazkům. Banky se kromě úvěrové historie dívají i na vaše celkové příjmy a výdaje, což také může zvýšit pravděpodobnost získání půjčky. Následným řádným splácením pak spolehlivě zlepšíte svoji pověst na poli financí.

Jak zjistit svoji historii?

Jestliže nemáte moc velký přehled či se snad obáváte, že jste mohli zapomenout na některý ze svých dřívějších prohřešků při splácení, je vždy možnost se ke svým vlastním záznamům dostat. Stačí jen požádat o výpis na dotyčném registru. Budete tak vědět, zda rovnou více nezapracovat na jiných prověřovaných aspektech, aby se vám podařilo požadovaný úvěr získat.

Vše se dá nějak zvládnout

Pokud jste měli dříve problémy a nyní se bojíte, že nedosáhnete na úvěr o potřebném finančním obnosu, pak můžete začít něčím menším. Jednou možností, kterou můžete zkusit je krátkodobá půjčka. Pokud si zajistíte, že ji včas a řádně splatíte, pak si můžete vylepšit své celkové skóre. Ta vám sice neposkytne nějakou astronomickou částku, ale otevře vám k ní dveře.

- Reklama -i60

Rady a Návody

- Reklama -pr clanky

Redakční výběr

- Komerční sdělení -ekonom