O prestižní cenu v kategorii bytové domy soutěží 3 renomované slovenské ateliéry

- Reklama -zeny
- Reklama -i60

V dnešním článku uvádíme rezidenční stavby, které se ucházejí o Cenu České komory architektů za architekturu, zkráceně CE ZA AR. Opět jako v případě loňských kandidátů v kategorii bytové domy se všechny nacházejí na území hlavního města.

Slovenská komora architektů se prostřednictvím Ceny 19. rok snaží kultivovat povědomí o kvalitní architektuře. Z tohoto důvodu se veřejnosti prezentují díla hodné pozornosti, originální a výjimečné. V aktuálním ročníku CE ZA AR 2020 byly vybrány tři opravdu kultivované, svým řešením přesvědčivé realizace z dílen tří zkušených architektonických ateliérů.

Novostavbu, pod označením LifePark Residence, jsme na našem blogu představili v lednu jako příklad sympatické architektury v atraktivní bratislavské lokalitě Staré Město, nedaleko Horského parku.

Komplex Drotárska zaujal na první pohled sympatickou fasádou. Použité byly nepravidelně osazeny okenní otvory různých velikostí, přičemž jako sjednocující prvek funguje vertikálně členěný, dřevěný laťování obklad. Objektu dodává charakter a v podvečerním slunci se zbarvuje do příjemných zlatavých tónů.

Realizaci na Račianska ulici v blízkosti Račianska mýtného jsme přiblížili ještě během výstavby, v listopadu 2018.

Jde o rekonstrukci a nadstavbu staršího bytového domu, která ve výsledné podobě rozhodně potěší. Po ukončení stavebních prací získala nadčasový šmrnc docílen použitím vkusných prostředků, elegantních balkonů probíhajících po celé šířce fasády ze strany dvora a francouzských oken osazených ze strany Račianska.

Objekt je situován na Konventná ulici a vyplňuje dlouholetou proluky v husté struktuře městské části Staré Město. Za jeho podobou stojí renomovaný ateliér Architekti BKPŠ. Mezi nominace v tomto ročním CE ZA AR byly vybrány i další projekty z jejich portfolia, ucházejí se o cenu v kategorii „Jevy architektury“.

Rukopis autorů zůstává čitelný. Novostavba na okolní zástavbu do velké míry reaguje, výraz jí však dávají už pro současnou dobu atraktivní prostředky. Uplatňují se zejména směrem do ulice, kde byla zrealizována, i vzhledem na materiály, honosně působící fasáda se zajímavými a efektně řešenými otvory. Podhled orientovaný do dvora je o poznání jednodušší.

O vítězích rozhodne odborná porota, ve které se tento rok objevují jména, Tatiana Buijs-Vítková (architektka, Nizozemsko), Štěpán Valouch (architekt, Česká republika), Peter Moravčík (architekt, Slovenská republika), Peter Jurkovič (architekt, Slovenská republika) , Kay Strasser (krajinný architekt, Rakousko), Ľubica Segečová (grafická designérka, Slovenská republika). Výsledky budou vyhlášeny dne 7.10.2020.

- Reklama -i60

Rady a Návody

- Reklama -pr clanky

Redakční výběr

- Komerční sdělení -ekonom