Finanční firmy přesouvají z Británie do Unie zaměstnanců i aktiva

- Reklama -zeny
- Reklama -i60

Firmy působící v oblasti finančních služeb přesouvají z Londýna do Evropské unie přibližně 7500 zaměstnanců a aktiva v objemu přes 1,2 bilionu GBP (1,31 bilionu korun), uvedla poradenská firma EY.

Důvodem je blížící se konec přechodného období po vystoupení Británie z EU. Očekává se, že v nejbližších týdnech se tato čísla ještě zvýší.

Jen během uplynulého měsíce firmy oznámili relokaci přibližně 400 zaměstnanců, uvádí se ve zprávě EY, která sleduje 222 největších finančních firem s významnými operacemi v Británii.

Odkdy Britové v referendu zahlasovali za brexit, tyto finanční firmy zvýšily počet pracovních míst v Unii o 2850, přičemž nejvíce jich vzniklo v Dublinu, Lucemburku a Frankfurtu nad Mohanem.

Londýnské firmy zřejmě od začátku příštího roku nebudou moci poskytovat služby v Unii.

Británie by si chtěla zajistit přístup na finanční trh Unie na základě systému ekvivalence, v jehož rámci Brusel umožňuje přístup zahraničním bankám a pojišťovnám, pokud jejich domácí regulace je blízká unijní, což zatím není jisté.

Proto firmy posilují svou přítomnost v Unii, kde dosahují až čtvrtinu svých příjmů.

Omar Ali z EY uvedl, že s blížícím se koncem přechodného období firmy začínají realizovat poslední fáze příprav na brexit včetně relokace.

Dodal, že mnohé firmy ještě vyčkávají a že v nejbližší době mohou přijmout řadu podobných opatření.

- Reklama -i60

Rady a Návody

- Reklama -pr clanky

Redakční výběr

- Komerční sdělení -ekonom