Koronakrize vyprazdňuje pronájmy na Manhattanu přes pokles cen

- Reklama -zeny
- Reklama -i60

Realitní trhy ve světě se navzdory ekonomickým škodám způsobeným pandemií drží v dost dobré kondici. Koronakríza však přece hlásí několik „obětí“. Jednou z nich je právě manhattanský trh s pronájmy.

Lidé odcházejí, neobsazenost bytů stoupá

Jsou to právě ekonomické škody, které analytici označují za hlavního viníka aktuálního stavu na manhattanském trhu s pronájmy. Ten nezaznamenává pouze silný pokles poptávky po bydlení. Výsledkem koronakrízy je i odchod skupiny nájemců, po kterých v lukrativní newyorské čtvrti zůstaly opuštěné byty. S tím se automaticky snižuje i míra obsazenosti, která v srpnu dosahovala jeden z nejhorších výsledků za poslední měsíce.

Ceny pronájmů v srpnu poklesly o více než 7%

Zpomalit odchod nájemníků z Manhattanu se zatím nepodařilo navzdory výraznému poklesu cen pronájmů. Ty v srpnu zaznamenaly 7,7% průměrný meziroční propad. Podepsalo se pod něj hlavně zlevňování malých bytů, jejichž ceny jsou ve srovnání se srpnem 2019 nižší o 8 až 10%. Ani to však nestačilo na to, aby mnozí nájemníci v bytech na Manhattanu setrvávali. Newyorská čtvrť je totiž stále jedna z nejdražších na světě, což z ní lidí se ztrátou příjmů v důsledku koronakrízy vyhání.

Pokles cen pronájmů či rostoucí neobsazenost bytů není problémem pouze na Manhattanu. V USA najdeme hned několik čtvrtí, které se aktuálně vyrovnávají se zhoršenou situací. Ta se ve většině případů týká pouze pronájmů. Ceny bytů a rodinných domů na prodej totiž v mnoha lokalitách stoupají.

- Reklama -i60

Rady a Návody

- Reklama -pr clanky

Redakční výběr

- Komerční sdělení -ekonom