Nejinteligentnějším městem světa je Singapur, Bratislava si o několik příček polepšila

- Reklama -zeny
- Reklama -i60

Singapur se umístil na prvním místě v druhém ročníku globálního Smart City Indexu zaměřeného na hodnocení míst z hlediska potřeb občanů. Bratislava obsadila mezi 109 hodnocených míst 76. pozici a meziročně si polepšila o osm příček.

Hodnotili stovky obyvatel
V první desítce nejinteligentnějších míst jsou i Helsinky, Curych, Auckland, Oslo, Kodaň, Ženeva, Taipei, Amsterdam a New York. Do hodnocení se zapojily stovky obyvatel, kteří se zaměřili na technologie a organizaci jejich míst z hlediska pěti oblastí, a to zdraví a bezpečnost, mobilita, aktivity, pracovní a vzdělávací příležitosti a správa města.

Bratislava si své postavení oproti předchozímu roku zlepšila, nejvíce se jí daří v některých oblastech zdraví a bezpečnosti, a to zejména z hlediska pocitu bezpečnosti na veřejnosti a nízké úrovně znečištění ovzduší.

Nejvíce kritizovali mobilitu
Druhou oblastí jsou příležitosti, kde byla pozitivně hodnocena kvalita škol a dostupnost pracovních míst. Nedaří se jí naopak v oblasti dostupnosti levného nájemního bydlení či kvality zdravotních služeb a největší kritiku utržila v hodnocení mobility (pro zácpy a nízkou kvalitu veřejné dopravy) a zelených prostranství. Sousední Vídeň se umístila na 25. místě, Praha na 44., Varšava na 55. a Budapešť skončila těsně za Bratislavou na 77.

Praha se propadla
Skokany oproti prvnímu roku se staly New York (zlepšení o 28 pozic na 10.), dále Washington, Medellín nebo saúdský Rijád. V opačném směru se nejvíce posunuli Lyon (propad o 28 příček na 51.), Praha, Madrid, ale i čínské města Shenzhenu, Šanghaj a Peking. Oproti minulému roku do žebříčku přibyly Mnichov, Manchester, Hamburg, Newcastle, Phoenix, Tallinn a Marseille.

- Reklama -i60

Rady a Návody

- Reklama -pr clanky

Redakční výběr

- Komerční sdělení -ekonom